• تاریخ : ۲۹ام خرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : خبری

به نقل از سایت خبرنامه خبری پی ان یو به نقل از اسپوتنیک، روسیه تولید تجهیزات ضروری برای ساخت رآکتورهای جدید نیروگاه اتمی بوشهر را آغاز کرد؛ این مطلب را والری لیمارنکو، رئیس شرکت «ان‌آی‌اِی‌ای‌پی» که از زیرمجموعه‌های اتم‌استروی‌اکسپورت روسیه است، عنوان کرد.

رئیس این شرکت همچنین گفت که تعدادی از قراردادهای مرتبط با تجهیزات در آینده نزدیک امضا خواهند شد.

وی به اسپوتنیک گفت: «قرارداد تولید غلاف محافظ هسته مرکزی رآکتور برای دومین و سومین رآکتورها امضا شده‌اند. علاوه بر آن، تولید این تجهیزات پیچیده آغاز شده است». وی افزود که قراردادها برای ارسال تجهیزات کارگاه‌های تولید نیز امضا شده‌اند.

به گفته لیمارنکو، موضوع خرید مولد‌های بخار نیروگاه اتمی و سیستم‌های خودکار کنترل فرآیندهای فناورانه نیز در دستور کار قرار دارد.

وی در ادامه گفت: «این یک کار دشوار و همراه با ریزه‌کاری است که تعداد زیادی از متخصصان اتم‌اکستروی‌اکسپورت را به کار گرفته است، هدف اصلی تأمین تجهیزات در زمان مقرر است. چنین رویکردی که تجهیزات مستقیما به محل نصب ارسال می‌شوند، امکان کاهش زمان ساخت‌و‌ساز را فراهم می‌کند».

قرارداد ساخت واحد دوم نیروگاه بوشهر که سرآغاز ساخت و نصب رآکتورهای دوم و سوم ایران را در جنوب کشور بوده است، در نوامبر سال ۲۰۱۴ میلادی امضا شد. این قرارداد امکان افزایش قرارداد برای ساخت ۶ نیروگاه دیگر را در آینده در خود دارد.

در دسامبر سال ۲۰۱۶ بود که ایران قسط اول پول ساخت مرحله دوم نیروگاه اتمی بوشهر را به روسیه پرداخت کرد. و به گفته شرکت دولتی روس‌اتم روسیه، کار ساخت و نصب پروژه بوشهر۲ از ۱۴ مارس ۲۰۱۷ آغاز شده است.

پایان مطلب/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما